انواع نوار نقاله و کاربرد آنها

امتیازات :
5/5

دستگاه نوار نقاله سیستم حمل کننده ویا انتقال و بارگیری مواد و محصولات تولیدی و پردازشی است. که عده ای از خریداران و استفاده کنندگان آن را با نام های تسمه نقاله صنعتی و کانوایر نیز می شناسند. کاربرد انواع نوار نقاله و تسمه نقاله صنعتی در صنایع مختلف متنوع است.

به طور کلی نوار نقاله برای جابجایی و انتقال مواد و محصولات خط تولید و منتاژ و یا کارخانجات است. نوار نقاله و تسمه نقاله ها به ویژه در عملیات انتقال و جابجا کردن مواد سنگین و حجیم مفید هستند. در صنایع ای که مسیرهای طولانی برای حمل مواد اولیه و محصولات وجود دارد، کانوایر کمک بزرگی برای جابجایی مواد و محصولات است. در بعضی فاصله ها لازم است نوار نقاله شیب دار باشد تا حمل مواد سریعتر و یا در شرایط بهتری انجام شود.

انواع نوار نقاله


کاربرد انواع نوار نقاله و تسمه نقاله صنعتی

تسمه‌ ها یا نوار نقاله‌ ها در صنایع تولیدی و پردازشی و یا کارخانه های آسفالت ،سیمان ، پوکه ، معادن و صنایع غذایی و بهداشتی و … کاربرد بسیاری دارد. و تمام مراحل انتقال و جابجایی مواد و محصولات صنایع توسط کانوایر یا نوار نقاله‌ها انجام می شود.


نوار نقاله یا تسمه نقاله چگونه کار می کند؟

نوار نقاله ها جزئی از سیستم‌های انتقال و بارگیری مواد در صنعت است. دستگاه نوار نقاله، که اغلب به نام تسمه نقاله یا کانوایر شناخته می شود.

با استفاده از دو یا چند قرقره یا طبلک کار می کند. که به طور مداوم روی یک حلقه بسته، دور می زند.این کار با تعداد زیادی از قلاب ها، چرخ دنده ها، سطل ها و کمربند های لاستیکی پهن و عریض انجام می شود.سپس کمربند توسط یک سری غلتک ها در امتداد مسیر هدایت می شود.


کاربرد انواع کانوایر و  نوار نقاله

به خاطر پرکاربرد بودن کانوایر و نوار نقاله بارگیری ، از آن در مراکز مختلفی استفاده می شوند. بعضی از این مراکز عبارتند از :

– باربری هایی که به صورت اتوماتیک باربری را انجام می دهند، کاربرد دارد.
– دربارگیری کامیون هایی که در محلی پایین تر از محل بارگیری هستند، نوار نقاله بارگیری مورد استفاده قرار میگیرد.
– فروشگاه ها جهت چک کردن اجناس استفاده می کنند، تا اقلام خرید را حرکت دهند.
– از کانوایر در حمل و نقل انسان ها مانند حرکت پیاده رو یا پله برقی نیز استفاده می شود.
– همچنین در بسیاری از خطوط تولید و صنایع مونتاژ تسمه نقاله کاربرد دارد.
نوار نقاله ها با توجه به موارد مورد نیاز مشتری و چگونگی کاربرد آن ها در ابعاد و انداره های گوناگون با نوع جنسی که مشتری سفارش داده باشد، طراحی شده و ساخته می شوند.


انواع مختلف دستگاه نوار نقاله و کانوایر

انواع اصلی نوار نقاله و کانوایر ها عبارتند از:

نوار نقاله بارگیری

از نوار نقاله بارگیری در کارخانه ها و صنایع به ویژه کارخانه های سیمان و مواد معدنی ویا جهت بارگیری کامیون و تریلی استفاده می شود.

استفاده از کانوایر بارگیری باعث می شود که عملیات بارگیری و انتقال مواد بسیار سریع تر و با نیروی انسانی کمتری انجام شود.

نوار نقاله دستچین

از نوار نقاله دستچین برای بازرسی و دستچین کردن انواع حبوبات در خطوط تولید و بسته بندی مواد و محصولات استفاده می گردد و بسیار کاربرد دارد.

یک مخزن ویبره روی نقاله ها وجود دارد که محصول از داخل آن به روی نوار نقاله می ریزد. کاربرد نوار نقاله دستچین در قسمت های مختلف انواع خطوط تولید و مونتاژ می باشد به طور مثال در خط آماده سازی میوه ها و جداسازی آنها جهت اندازه و آماده کردن برای بسته بندی نیز می توان از این نقاله های دستچین استفاده نمود. و در نظر داشته باشید که تمامی مراحل کار نوار نقاله یا کانوایر قابل کنترل و تنظیم می باشد.

کانوایر زنجیری

از نوار نقاله و کانوایر زنجیری در صنایع تولیدی، صنایع راه و ساختمان و معدن، سیمان، فولاد، صنایع غذایی و انبارداری ها استفاده می شود.

ساختار این نوع از دستگاه نوار نقاله به این صورت است که سطح جابه جا کننده آن، زنجیره های فلزی هستند.عرض سطح نوار بر اساس ابعاد بسته هایی که روی آن جابجا می شود، ساخته می شود. اگر کانوایر زنجیری در مسیرهای بلند استفاده شود، به صورت ثابت قرار داده می شود.

ولی اگر در مسیرهای کوتاه به کار رود، به صورت قابل حمل جاگذاری می گردد.ترتیب حرکت زنجیره ها با یک موتور انجام پذیر است.

و در صنایع غذایی مانند خط تولید و بسته بندی قند و شکر، حبوبات و … مشکلاتی ناشی از جابجایی مواد خام با وزن و سایندگی بالا و محصولات چرب و روغنی وجود دارد.

کاربرد نوار نقاله زنجیری فقط برای جابجایی بارهای بسته بندی در انواع مختلف بسته های کارتنی، کیسه های گونی، عدل و… است. استفاده از تسمه نقاله‌های مقاوم در برابر سایش و روغن، کمک بسیاری به تولید کنندگان صنایع غذایی می‌کند. نوار نقاله‌هایی با قابلیت رسانای بالا برای جلوگیری از جرقه و آتش سوزی استفاده می‌شوند. همچنین نوار نقاله آجدار برای جابجایی در زوایای شیب دار در کارخانه ها بسیار پرکاربرد است.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email